کمک های اولیه در سرمازدگی (به قلم سید مهرداد شاهرخ)

اکثر انسانها سرما زدگی را جدی نمی گیرند،اما باید دانست که این عارضه می تواند منجر به  قطع عضو و یا حتی در برخی موارد موجب مرگ شود از این رو به دلیل اینکه به فصل سرما نزدیک میشویم می بایست بیش از پیش مراقب خود و اطرافیان بود تا در مواقع لازم توانایی کمک به خود یا فرد آسیب دیده را داشته باشیم.سرما زدگی که با نام علمی هیپوترمی نیز شناخته میشود یک بیماری است که  اگر دمای بدن کاهش پیدا کند برابر میشود با اختلال در کار کرد اندام های بدن  که در نتیجه متابولیسم گلوکز کاهش یافته  که درصورت پیشرفت و عدم درمان می‌تواند باعث مرگ موجود زنده شود.افرادی که دچار سرمازدگی میشوند زمان و مکان را دقیق به خاطر نمی اورند ، در برخی موارد بی تفاوت و در برخی موارد پرخاشگر میشوند،دقایقی بعد دچار لرزش در اندام ها میشوند و دمای شکم فرد یا مرکز بدن ،خنک تر از دمای پشت دست او میشود. به طور کلی برای درمان این وضعیت باید به نکاتی شامل گرم کردن و مراقبت دقیق از فرد آسیب دیده اشاره کنیم.این نکات را در قالب تعدادی از مهمترین عوامل سرما زدگی برای شما عنوان میکنیم:
1-اگر فردی بر اثر فرو رفتن در آب ، خیس شدن و .... در سرما قرار گرفت ،در زمان بروز علائم باید اندام را به سرعت خشک کرد. درآوردن کفش مرطوب و البسه خیس فرد و خشک‌کردن اعضای بدن فرد به آرامی با پارچه‌ای خشک مفید است. اگر گاز استریل یا پارچه‌ای تمیز در اختیار دارید، بخش سرمازده را بپوشانید.اگر انگشتان دست یا پا دچار سرما زدگی شدند می بایست انگشتان آسیب‌دیده را به ارامی از هم جدا کنید تا رطوبت بین انگشتان به این روش از بین رود. در صورت سرمازدگی کودکان ، حتماً کودک را به محلی مسقف برده،  همانطور که اشاره کردیم همه لباس‌های خیس او را درآورید زیرا گرمای بدن او را می‌گیرند. بدن کودک را در آب گرم (42-40 درجه سانتی‌گراد) به ارامی و پله پله فرو کنید تا موقعی که حس بدنشان دوباره برگردد توجه داشته باشید آب داغ نباشد.
2-اگر فرد در یخچال های صنعتی قرار گرفته بود می‌توان مصدوم را از محل خارج کرد، نیازی به گرم‌کردن عضو حادثه دیده نیست.گرم کردن اعضای یخ زده در محیطی که مطمئن هستید بعد از گرم کردن مجدد سرما زده میشود بی فایده بوده و حتی آسیب بیشتری به آن وارد میکند، اما زمانی که خروج مصدوم از محل مقدور نیست می‌توان از آب 40 تا 42 درجه سانتی‌گراد برای گرم‌کردن سریع عضو استفاده کرد.
3-بالا نگه داشتن اندام از تورم بیشتر جلوگیری و همینطور از درد نیز میکاهد.
4-هیچگاه بدن مصدوم را با مالش گرم نکنید و او را نیز تشویق به انجام فعالیت‌های بدنی و راه رفتن نکنید، بدلیل کاهش درجه حرارت بدن و بروز اختلال در سیستم الکتریکی قلب، هر ضربه‌ی ناگهانی ممکن است منجر به بی نظمی‌های بسیار شدید و کشنده در ضربان قلب فرد شود. بنابراین حتی برای خارج کردن لباس‌های مصدوم ابتدا آنها را قیچی و سپس از بدن مصدوم خارج کنید‌.
5-در صورتی که فرد هوشیار است و دچار تهوع و استفراغ شدید نیست، ‌می‌توانید ‌نوشیدنی و غذای فقط گرم به وی بدهید و از دادن غذاهای داغ جداً خودداری کنید‌.
6-هرگز فردی که هوشیاری ندارد و دیگر علائم حیاتی مثل تنفس و نبض  را در او مشاهده نمیکنید را نباید مرده قلمداد کنید‌ برای کنترل نبض مصدوم مبتلا به هیپوترمی باید حدود 30 تا 45 ثانیه صبر کنید،هر فرد دچار هیپوترمی باید حتماً به مراکز درمانی منتقل شود و تحت درمان‌های لازم از جمله گرم کردن بدن قرار گیرد‌.
اجازه ندهید بیمار به گفته خودش برای گرم شدن سیگار بکشد. سیگار باعث انقباض عروقی می‌شود که همین باعث کاهش بیشتر خون‌رسانی به بخش یخ‌زده می‌شود. پس تصور نادرست گرم‌شدن فرد با کشیدن سیگار را از ذهن خود خارج کنید.
7-اگر عازم  مسافرت هستید و در صورت استفاده از وسیله نقلیه شخصی ، حتماً به داشتن زنجیر چرخ و سایر وسایل ضروری خودرو اطمینان داشته باشید و بعد از چک کردن تجهیزات خودرو اقدام به رانندگی کنید.اگر به مسیر های طولانی خارج از شهر میروید حتماً لباس گرم و خوراکی اضافی همراه خود داشته باشید و در شرایط بحرانی با حفظ خونسردی ولی با سرعت عمل بیشتر به نقطه امنی بروید یا اگر ممکن است برگردید. در صورتی که در مکانی خارج از شهر در میان برف و سرما گیر افتادید این نکته را بدانید که در دمای پایین گوشی موبایل به راحتی خاموش میشود سعی کنید گوشی همراه خود را در جیب گرم نگه دارید و فقط برای تماس های ضروری با مامورین امدادی از آن استفاده کنید . به طور کلی هوای سرد، رطوبت، وزش باد و خستگی مفرط چهار عامل مهم در سرمازدگی هستند پس خود را در مقابل آنها ایمن کنید.
چند نکته تجربی در کمپهای کوهستانی: اگر دود حاصله از آتش در محل کمپ مستقيما به طرف بالا رفت هوایی صاف داریم ولي اگر به صورت رول شده یا دایره وار باشه يا بعد از کمي بالا رفتن مجددا پايين بياید نشانه طوفان يا بارندگي میباشد.در عرض جغرافیایی که کشور ما در آن قرار دارد، به طور تقریبی با هر یک کیلومتر اضافه شدن ارتفاع حدود 6 درجه از دمای هوا کم میشود این نکته هنگام صعود به ارتفاعات جهت پیش بینی میزان دمایی که در پیش دارید حائز اهمیت است.درشب دمای سطح زمین حدود 6 درجه کمتر از دمایی میباشد که دماسنج در ارتفاع 1.5 متری از سطح زمین نشان میدهد.
در صورت مشاهده افراد سرمازده ‌پس از اقدامات اولیه به یاد داشته باشید که تمام بیماران نیازمند انتقال به اورژانس هستند‌.
سید مهرداد شاهرخ
کارشناس فرماندهی و عملیات آتش نشانی(کارشناس مدیریت و فرماندهی در حریق و حوادث)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

لینک ها

 

 

 

ارتباط با ما

استان مرکزی،ساوه،شهرصنعتی و منطقه ویژه اقتصادی کاوه،بلوار شهدا،میدان امیرکبیر،اداره ایمنی و آتش نشانی شهرصنعتی کاوه

مسئول سایت ، پاسخگویی به سوالات و دریافت عکسهای خبری

(کارشناس حریق ،آتش نشان مهرداد شاهرخ) :
📞09999901250

m157s@yahoo.com

📡ما را روی گوگل مپ ببینید📡

 

Template Design:Dima Group